Menu

nadziany

blog kulinarny

gołąbki z mięsem i ryżem w sosie pomidorowym

nadziewany

Nawet nie wiem jak na wstępie opisać to danie.... Uwielbiam, kocham, ubóstwiam gołąbki! Szczególnie kapustę z gołąbków ;)

gołąbki w sosie pomidorowym

Uwielbiam jak w domu roznosi się zapach duszonych gołąbków. Mogłabym je jadać codziennie przez całe życie, o ile robione są jesienią, zimą i wczesną wiosną bo z młodej kapusty to już nie są te same gołąbki. Ale polecam przez cały rok :)

 

 

Składniki na około 10 sztuk:

główka białej kapusty około 3 kg

mięso mielone z łopatki około pół kilograma

2 torebki ryżu

sól, pieprz

sok pomidorowy

tłuszcz do smażenia

 

Sposób przygotowania:

Ryż gotujemy zgodnie z opisem na opakowaniu. Główkę kapusty wkładamy do sporej wielkości garnka, zalewamy wodą i podgrzewamy. Nożem nacinamy liście zaraz przy głąbie, żeby można było je bez problemu wyciągać. Oddzielone liście wrzucamy do gotującej się wody jeszcze na 5min. W tym czasie do miski wrzucamy ugotowany ryż oraz mięso mielone. Doprawiam obficie solą i pieprzem i mieszam aż stworzy się jednolita masa. Następnie wyjmujemy liście z wody, odcinamy twardy element i nakładamy garść farszu na liść i szczelnie zawijamy. Następnie na rozgrzaną patelnię z tłuszczem układamy przygotowane gołąbki. Gdy lekko się podsmażą, zalewamy wodą i przykrywamy. Dusimy przez około 20min od czasu do czasu dolewając wody jeśli jest taka potrzeba. Po 20min wlewamy sok pomidorowy i dusimy jeszcze przez około 5-10min. Gołąbki należy podawać na ciepło polane sosem z soku pomidorowego. Smacznego!

© nadziany
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci