Menu

nadziany

blog kulinarny

sałatka z pora

nadziewany

Historia tej sałatki na naszym stole jest długa.. Odkąd pamiętam pojawia się ona na urodzinach u nas oraz wujków, ciotek i babć. Tylko każdy robi ją na swój sposób. Najpierw robił ją tata. Ja długo jej nie chciałam jeść, ba nawet spróbować! Bo por, bo pewnie ostre, bo por to taka długa cebula więc to musi być niedobre. Spróbowałam raz i przepadłam na zawsze :)

Jest prosta w wykonaniu, potrzebne są małe ilości składników i przypraw. Najbardziej mi się w niej podoba to, że za każdym razem inaczej smakuje bo jabłko jest bardziej słodkie albo kwaśniejsze, albo por ostrzejszy. Jeżeli by jednak por był zbyt ostry w tej sałatce to proponuję dokroić jeszcze jedno jajko wtedy sałatka stanie się nieco łagodniejsza. Można też spróbować z dodatkiem szynki pokrojonej w małe paseczki. Idealna na kolację jak i na przyjęcie urodzinowe.

Składniki:

- 1 sporej wielkości por

- 1 jabłko

- 1 jajko

- sól i pieprz

- majonez

Sposób przygotowania:

Jajko ugotuj na twardo. Weź pora i odetnij zieloną część oraz końcówkę białej. Umyj go i pokrój na małe paseczki. Następnie obierz jabłko i zetrzyj na tarce o dużych oczkach. Dodaj pokrojone w kosteczkę jajko. Dodaj sól i pieprz (dość godnie ;)) i dorzuć łyżkę majonezu i wymieszaj. No i gotowe.

 

Spróbuj również innej sałatki z pora, która idealnie będzie pasowała do Twojego obiadu.

 

© nadziany
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci